AWOKADO W CODZIENNEJ DIECIE. CZY WARTO REGULARNIE GO SPOŻYWAĆ?

Do niedawna pożądany owoc traktowany w kategorii super food, istotny elementem diety osób starających się prowadzić zdrowy tryb życia czy diet odchudzających. Swoją popularność zyskał dzięki swoim niezaprzeczalnym wartościom odżywczym oraz właściwościom prozdrowotnym, które docenią zwłaszcza osoby chorujące na cukrzycę czy zmagające się z podwyższonym cholesterolem. Co więcej, olej z awokado jest bardzo popularny również w przemyśle kosmetycznym, bowiem świetnie sprawdza się również w pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Kosmetyki z jego dodatkiem lub bezpośrednio pod postacią oleju dodawanego bezpośrednio na skórę czy kosmetyków, cieszą się ogromną popularnością wśród osób zmagających się z problemami skórnymi.

AWOKADO W CODZIENNEJ DIECIE. CZY WARTO REGULARNIE GO SPOŻYWAĆ?

Jednak od pewnego czasu można spotkać się z niepokojącymi informacjami o plantacjach tego popularnego owocu, których istnienie w ogóle zaczyna mieć znaczący negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz sytuację społeczno – ekonomiczną osób mieszkających w pobliżu terenów na których uprawia się awokado. Nie jest tajemnicą, że w grę wchodzą również układy polityczne oraz chęć wzbogacenia się na masowej produkcji, która niewiele ma już wspólnego ze zrównoważonymi uprawami chroniącymi okoliczną ludność, zwierzęta i roślinność.

ZNAJDŹ ZŁOTY ŚRODEK

Zdążyłaś już pokochać awokado szczerą miłością za jego śmietankowo – orzechowy smak i kaloryczność, dzięki której czujesz się zdrowo nasycona, a tutaj takie informacje? Nie musisz całkowicie rezygnować z jedzenia awokado, choć faktycznie w naszej szerokości geograficznej bez trudu znajdziesz równie zdrowy zamiennik, pochodzący z upraw lokalnych. Jednak mając już świadomość tego, że częsty zakup tego owocu jest już powoli traktowany jako zachowanie nieetyczne wobec mniej uprzywilejowanej ludności z rejonów pochodzenia awokado, warto ograniczyć jego konsumpcję. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że pomimo zakończenia sezonu na awokado w konkretnym rejonie naszego globu, i tak możemy kupić owoc w prawie każdym sklepie spożywczym w Polsce – od warzywniaka po dyskont. Warto więc rozważyć spożywanie tego owocu jedynie w sezonie uprawnym czy pochodzącego ze sprawdzonych upraw ekologicznych.

SŁAWNA „RĘKA AWOKADO”

Jeśli jeszcze o niej nie słyszałeś, uspokajamy, to nie tajemnicza choroba wynikająca z nadmiaru spożywania awokado, z którą nie można sobie poradzić bez pomocy interwencji chirurgicznej. Ale właśnie, żeby nie narazić się na spotkanie z chirurgiem w ogóle, dobrze jest być ostrożnym podczas wyjmowania pestki ze swojego owocu. Po przekrojeniu awokado, wielu nieszczęśnikom udaje się wbić czubek używanego noża w dłoń podczas podważania pestki. Nie wierzysz? Zerknij choćby w media społecznościowe aby przekonać się, że przytrafiło się to już nawet celebrytom.

SŁAWNA „RĘKA AWOKADO”

ZDROWE ZASTOSOWANIE

Jeśli więc znasz już wszystkie wspomniane aspekty mające związek ze światową konsumpcją awokado i z jego częstym spożyciem, i nie zamierzasz zrezygnować z jego walorów smakowychc, pamiętaj o tym, że jedząc awokado możesz również wykorzystać pestkę równie przyjazną dla naszego organizmu co sam owoc. Nie należy więc wyrzucać pestki, którą możesz nie tylko zasadzić i wyhodować własną roślinę (warto jednak się do tego przygotować), ale również wysuszyć i zetrzeć na mąkę. Uzyskany proszek z pestki można zjeść dodając go do koktajli, naleśników czy panierki, lub wykorzystać jako składnik kosmetyczny, np. peelingu. Z komentarzy internautów wynika, że sposobów wykorzystania pestki jest również o wiele więcej, bowiem można z niej nawet przyrządzić herbatę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj