DOKUCZAJĄ CI WIECZORAMI CIĘŻKIE I OPUCHNIĘTE NOGI? TO MOGĄ BYĆ ŻYLAKI

Dokucza Ci ciężkość nóg po całym dniu chodzenia lub od dłuższego czasu zmagasz się z wieczorną opuchlizną w rejonie kostek? Jeśli masz siedzącą lub stojąco przez kilka godzin pracę, w której nie masz za często okazji by móc odetchnąć od rutynowej pozycji, jest duże prawdopodobieństwo, że zastawki żylne w Twoich kończynach nie pracują jak powinny. Zadbaj więc o swoje nogi od razu, by problemy, których prawdopodobnie i tak nie unikniesz w przyszłości, zbyt szybko się nie nasiliły.

Najczęściej problem ten dotyczy głównie kobiet, choć i mężczyźni niejednokrotnie skarzą się na tego typu dolegliwości. Fachowo nazywa się niewydolnością żylną kończyn dolnych i dotyczy również osób, które w wywiadzie nie stwierdzają problemów z żylakami w obrębie najbliższej rodziny (podłoże genetyczne niestety również ma wpływ na to, w jakiej kondycji pozostają nasze zastawki).

DOKUCZAJĄ CI WIECZORAMI CIĘŻKIE I OPUCHNIĘTE NOGI? TO MOGĄ BYĆ ŻYLAKI

Dlatego też, jeśli Ty bądź bliska Ci osoba zaobserwowaliście uporczywe dolegliwości w rejonie łydek, takie jak ból, nocne skurcze, czy świąd, a na skórze pojawiły się pajączki żylne lub choćby jeden żylak, oznacza to, że czas udać się do specjalisty, który dokładniej przyjrzy się sytuacji Waszych nóg. Zebrany wywiad pozwoli na odpowiednią ocenę sytuacji, podjęcie właściwych kroków (nierzadko interwencję chirurgiczną) lub opis niezbędnej profilaktyki. Bo musisz wiedzieć, że to co robisz na co dzień i czym się zajmujesz, ma ogromny wpływ na ogólny stan Twojego organizmu, w tym na mechanizm powstania niewydolności żylnej w ogóle.

SAUNA, WANNA CZY OPALANIE?

Lubisz spędzać czas w saunie, gorące kąpiele w wannie w ramach relaksu czy intensywne kąpiele słoneczne, kiedy tylko jest ku temu okazja? Bo Twój układ sercowo – naczyniowy ani trochę, dlatego warto zachować umiar i zdrowy rozsądek zwłaszcza wtedy, kiedy wydaje nam się, że mamy jakiekolwiek problemy z układem naczyniowym naszych nóg. Nawet jeśli jeszcze jesteś młoda i nie masz jeszcze na nogach pajączków czy żylaków, zadbaj o profilaktykę i koniecznie zwróć uwagę jak ochronić swoje zdrowie latem, zwłaszcza, jeśli Twoja mama lub siostra cierpią na tego typu dolegliwości. Wysokie temperatury, brak regularnego rekreacyjnego ruchu czy długie podróże w jednej pozycji na prawdę mają ogromny wpływ na nasze nogi, a konkretnie na spowolnienie krążenia krwi w kończynach. Warto więc nie tylko w pracy, ale i na wakacjach często zmieniać pozycję, pospacerować a nawet nabrać nawyku napinania i rozluźniania mięśni łydek, by zastawki jak najdłużej były wydolne.

SAUNA, WANNA CZY OPALANIE?

PAMIĘTAJ O PTOFILAKTYCE

Dlatego też, jeśli tylko jesteś w grupie ryzyka lub zauważyłaś u siebie niepokojące objawy, zadbaj o regularne wizyty u specjalisty byś mogła jak najwięcej dowiedzieć co tak naprawdę wiąże się z odpowiednią profilaktyką w Twoim przypadku. Kup uciskowe pończochy lub podkolanówki i zakładaj je każdego dnia, lub w każdej sytuacji, kiedy zamierzasz nie zmieniać pozycji podczas pracy przez wiele godzin.

W ciągu dnia staraj się odpocząć z kończynami ułożonymi powyżej poziomu serca tak, aby krew mogła swobodnie przepływać. Pozycja podczas nocnego odpoczynku powinna wyglądać podobnie, więc zastanów się jak można wprowadzić w życie takie rozwiązanie. Czasem również pomocne okazują się być suplementy wzmacniające ściany naczyń krwionośnych i łagodzące uczucie ciężkości nóg.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj