GRZYBY I PASOŻYTY? SPRAWDŹ CO JESZCZE MOŻE CIĘ SPOTKAĆ NA WAKACJACH

Słońce, plaża, ciepła woda, brzmi jak niejedno wakacyjne marzenie, prawda? Jednak wybierając się na długo wyczekiwany urlop warto zaopatrzyć się nie tylko w apteczkę pierwszej pomocy, ale i odpowiednią wiedzę o tym jakie zachować środki ostrożności w miejscu do którego się wybieramy. Jeśli uważasz, że jedyne niebezpieczeństwo czyha na Ciebie jedynie podczas egzotycznych podróży i jest nim „klątwa faraona”, koniecznie doczytaj do końca ten artykuł. Może się bowiem okazać, że nie tylko z wakacji poza Polską możesz przywieść niechcianą pamiątkę z podróży.

Zakażenia bakteriami, grzybami i pasożyty to nie są odosobnione przypadki, bowiem wspomniane patogeny niejednokrotnie bytują właśnie w piasku na plażach i mają tam bardzo sprzyjające warunki do przetrwania. Dlatego też informacje, które możesz znaleźć w rozmaitych artykułach na ten temat nie są w żadnym razie wyolbrzymione. Grzybicą paznokcia możesz zarazić się nie tylko na basenie z którego korzystałaś bez klapek, a bakterią E.Coli mogącą wywołać poważne zatrucie pokarmowe nie tylko spożywając niewłaściwie przygotowane mięso w podejrzanej nadmorskiej knajpce. Bądź więc czujna i świadoma zagrożeń, jakie niesie za sobą radosne i beztroskie plażowanie, nawet na pobliskiej plaży. Przed wyjazdem koniecznie dowiedz się jak uniknąć ryzyka ewentualnego zakażenia i jak się przed nim zabezpieczyć na przyszłość.

GRZYBY I PASOŻYTY? SPRAWDŹ CO JESZCZE MOŻE CIĘ SPOTKAĆ NA WAKACJACH

JAK SPACER PO PLAŻY, TO TYLKO BEZ OBUWIA

Zachód słońca podczas wieczornego spaceru po plaży to idealne zakończenie satysfakcjonującego dnia. Która z nas nie chciałaby wtedy zrobić sobie pamiątkowej fotografii w zwiewnej sukience i pośród fal obmywających stopy. Czy w ogóle jest możliwe aby w tak idealnej scenerii myśleć o założeniu obuwia? Pomyśleć zdecydowanie warto, bowiem chodzenie boso po plaży może dla niektórych z nas zakończyć się przykrym zakażeniem pasożytem – tęgoryjcem dwunastnicy. W temacie bosych stóp na plaży nie można również pominąć ewentualnych zakażeń grzybicą stóp i paznokci, bowiem środowisko na plaży jest dla dermatofitów bardzo sprzyjające. Jeśli więc wyjeżdżając na urlop jesteś świeżo po kuracji antybiotykowej lub dopadło Cię niespodziewane przeziębienie, zabierz ze sobą klapki na plażę – tak na wszelki wypadek.

OBOWIĄZKOWA HIGIENA RĄK

Piasek na którym chętnie zażywamy kąpieli słonecznych to również idealne miejsce bytowania dla wielu bakterii, które mogą wywołać dolegliwości mogące skutecznie wykluczyć nas z wakacyjnych przyjemności. Bakteryjne zakażenia pokarmowe nie są rzadkością, dlatego warto zadbać o odpowiednią higienę rąk, nawet jeśli w pobliżu nie ma możliwości przemyć ich ciepłą wodą z mydłem. Zabierz ze sobą żel antybakteryjny i przemywaj przed każdą, nawet najmniejszą przekąską na plaży. Jedzenie które nie spożyjesz od razu, przechowuj w szczelnym opakowaniu by nie dostał się do niego piasek.

OBOWIĄZKOWA HIGIENA RĄK

PIERWSZA POMOC NA WAKACJACH

Przytrafiło Ci się drobne skaleczenie na tropikalnych wakacjach, ale jest ono na tyle mało znaczące, że nie zamierzasz zajmować się jego opatrunkiem? To błąd, bowiem nawet poprzez niewielkie przecięcie skóry do naszego organizmu mogą przedostać się patogeny odpowiadające za poważne infekcje skórne, nawet takie jak gronkowiec złocisty. Szkoda Twojego czasu na długą rekonwalescencję, dlatego nie bagatelizuj nawet niewielkiego skaleczenia i odpowiednio zabezpiecz się nim wybierzesz się na plażę. Po wyjściu z wody i zamoczeniu opatrunku, nie zapomnij wymienić go na jałowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj