PASOŻYTY MOGĄ PRZYTRAFIĆ SIĘ RÓWNIEŻ TOBIE. SPRAWDŹ CZY JESTEŚ W GRUPIE RYZYKA

Bóle brzucha, wzdęcia czy bezsenność i kiepskie samopoczucie, nie muszą być objawami niewłaściwej diety czy bakteriami w naszym otoczeniu. Jeśli zmagasz się z tego typu dolegliwościami zdrowotnymi a Twój stan nie poprawia się bez względu na odpoczynek czy staranne dobieranie produktów które spożywasz, możesz mieć do czynienia z pasożytami.

Choć kojarzą się głównie z okresem dzieciństwa lub zwierzętami domowymi, musisz wiedzieć że pasożyty mogą się przytrafić również osobie dorosłej i nie będzie to odosobniony przypadek. Czasem tylko chwilowy kontakt ze źródłem zakażenia, niedokładne umycie dłoni czy też powitanie poprzez uścisk z osobą zakażoną, mogą doprowadzić do przeniesienia się pasożytów do naszego organizmu. Pamiętaj jednak, że aby potwierdzić ich obecność u siebie, warto jest wykonać podstawową diagnostykę a później udać się do specjalisty w celach omówienia problemu.

PASOŻYTY MOGĄ PRZYTRAFIĆ SIĘ RÓWNIEŻ TOBIE. SPRAWDŹ CZY JESTEŚ W GRUPIE RYZYKA

LAMBLIE, OWSIKI TASIEMIEC – NA CO ZWÓRCIĆ UWAGĘ

Czasem zdarza się jednak, że nawet odpowiednio wykonana pod kątem pasożytów diagnostyka nie odpowie jednoznacznie na pytanie czy mamy do czynienia z pasażerami na gapę w naszym brzuchu. Badania diagnostyczne są bardzo zróżnicowane i zależą ściśle od rodzaju pasożyta, z którym mamy do czynienia. Jeśli więc Twoje objawy nasilają się lub zanikają po pewnym czasie i znów powracają, nie poddawaj się i ponownie zleć wykonanie określonego badania. Szczególnie powinny Cię zaniepokoić: luźne stolce, utrata apetytu, niespodziewana alergia, uporczywy kaszel, utrata włosów bez konkretnej przyczyny, czy anemia pomimo starannie dobranej i bogatej w wartości odżywcze diety.

Na co dzień zwróć szczególną uwagę na swoje otoczenia oraz to, w jaki sposób spożywasz owoce i warzywa. Nie może się bowiem zdarzać, że sama zjesz lub podasz dziecku niemyty owoc, nie zadbasz o umycie rąk przed posiłkiem czy przed jego przygotowaniem. Jeśli masz w domu zwierzęta zapytaj swojego specjalistę o ewentualne rutynowe odrobaczanie. Choć niektórzy uważają, że jest to niepotrzebna praktyka to nadal często zaleca się ją w przypadku posiadania w domu psa lub kota. Na rynku jest wiele dostępnych preparatów, które służą rutynowemu odrobaczeniu nawet jeśli wyniki badań są negatywne. Zasięgnij opinii, które będą dla Ciebie i Twojej rodziny odpowiednie oraz bezpieczne.

LAMBLIE, OWSIKI TASIEMIEC – NA CO ZWÓRCIĆ UWAGĘ

WYNIK POZYTYWNY,  I CO TERAZ?

Przede wszystkim bez paniki i koniecznie dostosuj się do zaleceń. Zakażenie pasożytnicze, jeśli już się pojawi, szybko rozprzestrzenia się pośród domowników. Zadbaj o to aby każdy z Was miał własny zestaw sztućców, kubek i talerz oraz ręcznik. Staraj się codziennie odkurzacz oraz przecierać na mokro użytkowane powierzchnie. Po zakończeniu przepisanej kuracji dokładnie „wypierz” całe mieszkanie. Czyli tekstylia takie jak: zasłony, firany czy poszewki wypierz w najwyższej dozwolonej temperaturze. Nie zapomnij o pluszowych zabawkach i wszystkich ubraniach, wytrzep lub odśwież tapicerkę i dywany. Choć może Ci się wydawać to skomplikowane jest to absolutnie konieczne, bowiem jaja pasożytów mogą jeszcze znajdować się w wielu miejscach waszych pokoi. Zrób badania u wszystkich domowników po zakończonej kuracji i kilka tygodni później. W wielu przypadkach okazuje się, że nastąpił nawrót zakażenia i trzeba będzie powtórzyć całą procedurę. Choć wygląda to jak „walka z wiatrakami” nie trać nadziei! Pozbycie się pasożytów z Waszej domowej przestrzeni jest możliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj