SEZONOWE WARZYWA I OWOCE – CZYLI CO MOŻNA PRZYGOTOWAĆ NA ZIMOWE MIESIĄCE

Sezon na owoce i warzywa w pełni, więc warto wykorzystać ten moment i zaopatrzyć swoją domową spiżarnię w niepowtarzalne i pachnące słońcem przetwory. Jeśli nie za bardzo wiesz od czego zacząć, nie jesteś sama bowiem początkowo, przepisy i receptury na najlepsze przetwory mogą Cię trochę zaskoczyć. Warto jednak poświęcić im trochę czasu i dopracować dostępne możliwości według własnych upodobań. Starannie zawekowane słoiczki będą w sezonie jesienno – zimowym na wagę złota, co z pewnością docenisz nie tylko Ty, ale i wszyscy domownicy.

SEZONOWE WARZYWA I OWOCE – CZYLI CO MOŻNA PRZYGOTOWAĆ NA ZIMOWE MIESIĄCE

By zdobyć sprawdzone przepisy na owocowe drzemy czy idealne kiszone ogórki nie trzeba daleko szukać. Nasze babcie, mamy i teściowe to prawdziwa skarbnica wiedzy i dobrych rad na cały proces przygotowywania przetworów: od techniki mycia słoików, poprzez wybór odpowiednich owoców i warzyw, po technikę pasteryzacji. O ile dokładne wymycie i wyparzenie słoików nie jest skomplikowane, o tyle warto pochylić się nad sposobami pasteryzowania przetworów by wybrać ten dla nas najwygodniejszy. Sama pasteryzacja ma swoje wady i zalety o których warto dowiedzieć się czegoś więcej, dlatego też być może nie raz natkniesz się na przepisy, które nie uwzględniają pasteryzowania w przygotowywaniu przetworów. Okazuje się bowiem, że samo wykorzystanie soli podczas obróbki termicznej owoców, może być w niektórych przypadkach wystarczające na tyle, by nie pozbawiać dodatkowo owoców wartości odżywczej podczas obróbki cieplnej.

DŻEMY, POWIDŁA I SOKI

Uwielbiasz owocowe dżemy i powidła ale te dostępne w sklepach mają zbyt dużą ilość cukru dodanego w swoim składzie? To doskonały moment by wprowadzić do swojej diety trochę zdrowego urozmaicenia  i zrobić dżemy oraz powidła z ulubionych owoców. Truskawki, śliwki, czereśnie a nawet jabłka – co najbardziej lubisz dodać do naleśników lub kromeczki chleba? Spośród dostępnych możliwości nie zapomnij również o sokach, które choć wymagają sporo zachodu, wspaniale komponują się z gorącą herbatą o poranku. Są one również zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla ogólnodostępnych soków wyprodukowanych z niewielkiej ilości owoców.

DŻEMY, POWIDŁA I SOKI

KISZONKI DLA FLORY BAKTERYJNEJ

Przepis nie jest skomplikowany, ale już odpowiednie proporcje robią sporą różnicę w ich ostatecznych walorach smakowych. Kiszone ogórki to idealne przetwory na zimę, które nie tylko wspomogą naszą odporność podczas ubogiej w sezonowe warzywa i owoce pory roku, ale i będą cennym źródłem witamin takich jak. C, K i E. Aby cieszyć się smakiem ogórków kiszonych warto przyłożyć się do rodzaju ogórków jakie wybierzemy do swoich przetworów, i wybierać te niewielkie i jędrne. Nie pomijajmy o dodatkach, które zostały wpisane do przepisu. Chrzan, liść wiśni czy czarnej porzeczki naprawdę nie są tam przypadkiem i mają za zadanie wpłynąć na końcowe walory smakowe Twoich kiszonek.

Co ważne, ogórki zalane wrzątkiem z odpowiednią ilością soli nie wymagają pasteryzacji, ale jeszcze przez jakiś czas podczas fermentacji będziesz musiała często przecierać miejsce w które je położysz – nadmiar zalewy będzie wypływał ze słoika. Ogórki kiszone zrobione w warunkach domowych są zdecydowanie nie do podrobienia, a sama marynata z kiszonych ogórków jest również bogata w cenne witaminy i minerały, dlatego też nadaje się do spożywania. Nie wierzysz, że to możliwe? Efekty regularnego picia marynaty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj