ZAPARCIA , CZYLI WAŻNA INFORMACJA OD NASZEGO ORGANIZMU

Ubogoresztkowa dieta, brak ruchu i regularnej aktywności fizycznej, zbyt mała ilość spożywanych płynów w ciągu dnia, to tylko niektóre z możliwych przyczyn okazjonalnych zaparć u każdego z nas. Jeśli więc zaparcia nie dotyczą nas przez większość dni w roku, możemy uznać się za szczęściarzy i nie zastanawiać się zbytnio nad tym co warto byłoby zmienić w diecie, by nie dopuszczać do tego by się zdarzały. Statystycznie rzecz ujmując, około 30% populacji może mieć problemy z wypróżnianiem co często odbija się również na ogólnym samopoczuciu. Kiedy więc zaczynamy się stresować przed każdym wyjściem do toalety, warto zastanowić się co nasz organizm chciałby nam powiedzieć, w ten mało komfortowy sposób.

ZAPARCIA , CZYLI WAŻNA INFORMACJA OD NASZEGO ORGANIZMU

Bo może się okazać, że przyczyna naszych zaparć leży nie tam, gdzie do tej pory mogliśmy się spodziewać. Prawdą jest, że jeśli nasze zaparcia mają charakter przewlekły i często nawracają, powinniśmy się jak najszybciej wybrać do specjalisty, który namierzy źródło problemu. Jeśli jednak zaparcia to u Ciebie temat okazjonalny, być może wpływ na ich pojawienie się ma konkretna sytuacja lub miejsce w którym się znajdujesz. Przykładowo, nawet jeśli lubisz egzotyczne wakacje może się zdarzyć, że podróż i zmiana diety może przyczynić się do powstania zaparcia.

OBJAWY KTÓRE WARTO WZIĄĆ POD UWAGĘ

Zaparcia nie są przyjemne i wie o tym każdy kto choć raz miała do czynienia z tą dolegliwością. Nawet jeśli uda się przywrócić pracę naszych jelit do normy w dość krótkim czasie, to może pozostać nam nieprzyjemna pamiątka w postaci bólu przy wypróżnianiu jeszcze przez jakiś czas. Po zażegnaniu problemu warto wziąć pod uwagę, co mogło wywołać zaparcie i starać się nie dopuścić do nawrotu w przyszłości. Być może były to tylko tymczasowe zmiany w diecie, stres czy przyjmowane leki, które mogły mieć w pływ na zatrzymanie się treści jelitowej. Jeśli jednak powyższe sytuacje nie miały miejsca i zauważasz u siebie inne niepokojące objawy, takie jak: gorączkę, utratę masy ciała, wzdęcia lub zawroty głowy, a zaparcia ponownie się pojawiły, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Być może powodem Twoich problemów mogą być bardziej poważne schorzenia o których nie wiesz, np.: niedoczynność tarczycy, endometrioza czy przepuklina.

OBJAWY KTÓRE WARTO WZIĄĆ POD UWAGĘ

PERYSTALTYKA JELIT W DOBREJ FORMIE

Aby utrzymać swój organizm w dobrej formie i czuć się dobrze, ilość Twoich wypróżnień w ciągu tygodnia nie może być mniejsza niż 3. Co więcej, Twój stolec musi mieć również odpowiednią objętość i konsystencję, co świadczy o prawidłowym i regularnym dla organizmu wypróżnianiu w ogóle. Aby nie dopuścić do powstania zaparć, warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu i bogatoresztkową dietę.

W tej sytuacji nie można pominąć ważnej roli wody, którą w odpowiedniej ilości należy wypijać nie tylko przy tego rodzaju diecie, ale i na co dzień, by zminimalizować ryzyko powstania zaparć. Pamiętaj więc o produktach pełnoziarnistych, warzywach, owocach, kaszach czy roślinach strączkowych a  w krótkim czasie zauważysz różnicę. W swoim codziennym jadłospisie warto również umieścić siemię lniane czy przetwory mleczne, takie jak kefir, lub kiszonki. Jeśli nie przepadasz za ćwiczeniami fizycznymi, staraj się dużo spacerować lub często jeździć na rowerze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj